7 клас - технологія 2025-2026.

Людмила Тетервова запрошує вас на заплановану конференцію: Zoom.

Посилання на онлайн урок :


Роботи  надсилайте у вайбер      

                             ІІ семестр


Дата 05.03.2026
Тема 24. Послідовність виготовлення виробу.
Мета
- навчальна: ознайомити із прийомами зміни ширини в*язаного полотна; удосконалювати навички в*язання на спицях;
- розвиваюча: розвивати пам*ять,  уяву;
- виховна: виховувати уважність і старанність під час виготовлення в*язаних виробів.
                                       Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
    Всім доброго дня!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
     Дайте відповіді на запитання.
- Назвіть правила безпечної роботи під час в*язання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
       Технологія в*язання виробів за кресленням.
     Для в*язання виробу складної форми доцільно виготовити креслення.  
1. Це відіо для тих, хто ще не зробив резинку та манжет.
2. Цей зразок для тих дівчат, хто не зробив зменьшення та збільшення петель для п*ятки. (Перегляд попередніх уроків)


3. З лицьової сторони пров*язати петлі п*ятки та продовжити в*язання петель, що були залишені на лінії початку п*ятки




і в*язати стопу (приблизно 6 - 7 см) до лінії початку миска (тобто до зменьшення для пальців). (Увага! У вашої шкарпетки буде отвір між петлями п*ятки та петлями, що були залишені. Їх потім з*єднаємо трикотажним швом.)

IV. Інструктаж та самостійна домашня практична робота.

1. Пров*язати стопу висотою 6-7 см до лінії початку миска (лицьовий ряд - лицьовими, виворітний - виворітними).

V. Заключна частина.
1. Виконати самостійно домашню практичну роботу. (Сфотографуйте та надішліть у вайбер. )

2. Повторити правила безпечної роботи під час роботи спицями.  


Дата 19.02.2026; 26.02.2026 (Синхронний режим).
Тема 22 - 23 . Технологія в*язання спицями.
Мета:
- навчальна: ознайомити із прийомами зміни ширини в*язаного полотна; удосконалювати навички в*язання на спицях;
- розвиваюча: розвивати пам*ять,  уяву;
- виховна: виховувати уважність і старанність під час виготовлення в*язаних виробів.
                                       Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
    Всім доброго дня!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
     Дайте відповіді на запитання.
- Назвіть правила безпечної роботи під час в*язання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
       Технологія в*язання виробів за кресленням.
     Для в*язання виробу складної форми доцільно виготовити креслення. Ручний трикотаж має високу еластичність: він легко припосажується; чудово прасується, набуваючи потрібної форми; легко розтягується. Тому креслення трикотажних виробів простіші за ті, які використовують під час пошиття швейних виробів.
     Технологія в*язання включає такі етапи:
а) зняття мірок;
б) побудова креслення;
в) розрахунок кількості петель для в*язання; 
г) в*язання виробу обраним способом.
                     Практичні поради
Не обривайте нитку, що залишилася від набирання петель початкового ряду, - нею можна зшивати деталі.
IV. Інструктаж та самостійна домашня практична робота.
1. Виконати резинку висотою 4 см.
2. Пров*язати манжет висотою 4 см (лицьовий ряд - лицьовими, виворітний - виворітними).
3. По лицьовій стороні всі петлі поділити навпіл, всі петлі зліва зняти на шпильку.
4. Працюємо тільки з петлями, що знаходяться праворуч: убавляючи по лицьовій стороні по одній петлі справа і зліва, поки не залишиться 1/3 від кількості петель (приблизно 7-8 петель).
26.02.2026
5. А потім починаємо набирати  (збільшувати) петлі зправа і зліва тільки з лицьової сторони, а виворітну сторону пров*язуємо виворітними. Це ми в*яжемо п*ятку.

V. Заключна частина.

1. Виконати самостійно домашню практичну роботу: зменьшення петель для пров*язування п*ятки ; збільшення петель для в*язання п*ятки.
(Сфотографуйте, підпишіть прізвище та надішліть мені у групу вайбера )
2. Повторити правила безпечної роботи під час роботи спицями.

Дата 12.02.2026

Тема 21. Щільність в*язання спицями по горизонталі. Розрахунок кількості петель і рядів для в*язання. (Синхронний режим).
Мета:
- навчальна: ознайомити із прийомами зміни ширини в*язаного полотна, навчити розраховувати кількість петель для в*язання виробу; удосконалювати навички в*язання на спицях;
- розвиваюча: розвивати пам*ять,  уяву;
- виховна: виховувати уважність і старанність під час виготовлення в*язаних виробів.
                                       Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
    Всім доброго дня!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
     Дайте відповіді на запитання.
1. Як правильно підібрати спиці та пряжу?
2. Яких санітарно-гігієнічних вимог необхідно дотримуватись під час в*язання?
3. Назвіть правила безпечної роботи під час в*язання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
     Кількість петель можна збільшувати (додавати) і зменшувати.
    Існує кілька способів, які дозволяють це робити по краях полотна, усередені його, рівномірно або нерівномірно змінюючи кількість петель.
1. Способи зменшення кількості петель.
     Найбільш легким способом рівномірного зменшення петель в*язаного полотна є пров*язування двох петель разом. Існують два варіанти його виконання: дві петлі разом лицьовою і дві петлі разом виворітною.
     Нерівномірне зменшення кількості петель в*язаного полотна виконують способом закривання петель.
2. Способи збільшення кількості петель.
     Прибавляти петлі краще з лицьового боку в*язання. Рівномірне збільшення кількості петель можна виконати, використовуючи такі прийоми в*язання:
а) накид - повітряна петля, що виконується з робочої нитки;
б) вив*язування додаткової петлі із протяжки нитки між петлями;
в) вив*язування з однієї петлі двох петель.
     Нерівномірне збільшення кількості петель виконують способом набирання повітряних петель.
3. Щільність в*язання.
Щг - щільність в*язання по горизонталі - це кількість петель в 1 см в*язаного полотна.
Щв - щільність в*язання по вертикалі - це кількість рядів в 1 см в*язаного полотна.
                                         Корисні поради.
- Контролюйте щільність в*язання: відстань між петлями на спиці має дорівнювати двом ниткам.
- У цифровому зображенні резинок (1 на 1; 2 на 2; ...) перша цифра позначає кількість лицьових петель, а друга - кількість виворітних на лицьовому боці.
IV.Інструктаж та самостійна домашня практична робота.
1. Звязати резинку 1 на 1 або 2 на 2 - висотою 4 см.
2. *Виконати манжет лицьовою в*язкою: лицьовий ряд лицьовими, виворітний - виворітними висотою 4 см.

V. Заключна частина.
1. Виконати домашню практичну роботу: *Виконати манжет лицьовою в*язкою: лицьовий ряд лицьовими, виворітний - виворітними; висотою 4 см.
2. Підготувати велику булавку або проволочку, або нитку з голкою.
3. Під час практичної роботи дотримуватись правил безпечної праці.
Виконані роботи сфотографувати та надіслати у вайбер.

Дата 05.02.2026

Тема 20. Технологія в*язання спицями. Умовні позначення петель на схемах. (Синхронний режим).

Мета:
- навчальна: ознайомитись із видами й умовними позначеннями основних петель, способами провязування; навчитись в*язати основні петлі;
- розвиваюча: розвивати пам*ять,  уяву;
- виховна: виховувати акуратність, чіткість, уважність і старанність під час виготовлення в*язаних виробів.
                                       Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
    Всім доброго дня! Я сподіваюсь, що вже всі зв*язали резинку шкарпетки!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
     Бесіда
1. Назвіть правила підбору спиць і ниток для в*язання.
2. Правила техніки безпеки під час в*язання спицями.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
                          Умовні позначення петель. Запис узорів.
     Доцільніше користуватися схемою узорів - записом в*язання за допомогою умовних позначень петель.
                                   Умовні позначення петель на схемах

 Назва

 Умовне позначення

Способи пров*язування 

 Лицьова

 + ;  Х ;  І

 за задню стінку

 Виворітна

 - ;  О

за передню стінку 


                         Основні правила запису й читання схем узорів
1. Кожний ряд на схемі узору позначають цифрами, непарні записують із правого боку схеми, парні - із лівого.
2. У схемах узорів непарні ряди відповідають лицьовому боку в*язання, а парні виворітному.
3. Непарні ряди читають справа наліво, а парні - зліва направо.
4. У схемах не вказується початковий ряд (набирання петель).
5. Пружкові петлі ряду в схемах не позначаються, тому що завжди пров*язуються однаково: першу петлю знімають, а останню в*яжуть як виворітну.
6. Термін "в*язати, як показують петлі", що зустрічається в описах, означає, що в*язати необхідно відповідно до того, який вигляд мають петлі на цьому боці в*язання: лицьові - лицьовими; виворітні - виворітними.
7. Група петель, що створює малюнок в*язання й повторюється під час  пров*язування ряду кілька разів, називається рапортом. В описах рапорт виділяється знаками: "...."
IV. Самостійна практична домашня робота.
1. Записати у зошит тему урока та виписати те, що виділено червоним кольором.
2. Після вив*язування резинки пров*язати ще 4 см: лицьова сторона - лицьовими, а виворітна - виворітними.
3.  Під час роботи контролювати дотримання правил безпечної праці.
IV.Інструктаж та самостійна домашня практична робота.
1. Звязати резинку 1 на 1  - висотою 4 см та провв*язати ще 4 см: лицьова сторона - лицьовими, а виворітна - виворітними.
https://www.youtube.com/watch?v=-GxHSvjgYT8 на відео показано, як пров*язують лицьові петлі за передню стінку, а можна і пров*язувати за задню стінку (кому як зручніше).
 Так повинен виглядати  ваш вироб.
V. Заключна частина.
1. Виконати домашню практичну роботу.
2. Під час практичної роботи дотримуватись правил безпечної праці.
Виконані роботи сфотографувати та надіслати у вайбер.

Дата 29.01.2026

Тема 19.  Прийоми роботи спицями. (Синхронний режим).

Мета:
- навчальна: навчитись в*язати лицьові та виворотні петлі;
- розвиваюча: розвивати творчу уяву;
- виховна: виховувати акуратність і старанність під час виготовлення в*язаних виробів.
                                       Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
   Доброго дня! Діти, ми будемо в*язати шкарпетку на двох спицях. А для цього треба навчитись в*язати лицьові та виворотні петлі.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
     Бесіда
1. Назвіть правила підбору спиць і ниток для в*язання.
2. Правила техніки безпеки під час в*язання спицями.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
                   Техніка в*язання основних петель
     Петля складається із двох стінок: передньої, що лежить перед спицею, і задньої, що лежить за спицею.
    У в*язанні є дві основні петлі: лицьова івиворітна. Їх можна в*язати за задню або передню стінку.
     Найбільш раціональним, тобто таким, що потребує менше часу й  зусиль, є спосіб пров*язування, при якому лицьову петлю в*яжуть за задню стінку, а виворітну - за передню.
IV. Самостійна практична робота.
1. Набрати 42 петлі.
2. Першу петлю знімаємо, другу пров*язуємо лицьовою, третю виворітною, знову лицьовою - виворітною і так до кінця ряда.
3. Першу петлю завжди знімаємо, в*яжемо по узору: друга петля виворітна, лицьова, виворітна, лицьова і т. д.
4. Пров*язати резинкою висотою 4 см.


IV.Заключна частина.
    Домашнє завдання: пров*язати резинку 1на1 висотою 4 сантиметра.
Виконані роботи сфотографувати та надіслати у вайбер.

Дата 22.01.2026

 Тема 18. В*язання спицями як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Вироби, в*язані спицями. Прийоми роботи спицями. (Синхронний режим).

Мета:
- навчальна: ознайомитись з інструментами і матеріалами для в*язання спицями; навчитись підбирати спиці й пряжу для в*язання, набирати петлі початкового ріду;
- розвиваюча: розвивати творчу уяву;
- виховна: виховувати акуратність і старанність під час виготовлення в*язаних виробів.
І. Актуалізація опорних знань.
     Які предмети побуту, одягу можна вив*язати спицями?
     В*язання спицями є видом декоративно-ужиткового мистецтва, опанувавши який, можна створювати зручні, ошатні й неповторні речі.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
     1. В*язання як вид декоративно-ужиткового мистецтва.
     В*язання - це спосіб виготовлення полотна або окремого виробу шляхом згинання ниток у петлі, що переплітаються між собою.
     В*язання - один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва, що існує більше трьох тисяч років. В*язані речі були знайдені в стародавніх похованнях Єгипту, Риму, Греції.
     В одній із гробниць фараонів була знайдена дитяча в*язана шкарпетка. Великий палець був вив*язаний окремо, тому що в той час носили взуття, схоже на наше пляжне.
     У V ст. в*язання набуває розвитку на Сході й приблизно в ІХ ст. потрапляє до Європи.
     Особливого поширення мистецтво в*язання набуло в середні віки в Англії й Шотландії у зв*язку з розвитком вівчарствав цих країнах. 
     У ХІІІ ст. ручне в*язання стало досить прибутковим ремеслом у країнах Західної Європи, але найвищого рівня розвитку воно досягло наприкінці XVI ст.
     У 1859 р. гальвертонський священик Вільям Лі винайшов першу в*язальну машину, але англійська королева Єлизавета І відмовила йому в патенті. Їй здалося, що панчохи, зв*язані на цій машині, товщі, ніж ті, які були зшиті із шовку. Королева порадила винахідникові заробляти гроші чесною працею. Лі переїхав до Франції й у м.Руані заснував першу механічну трикотажну майстерню.
     У наші дні ручне в*язання, як і раніше, залишається модним і популярним заняттям.
2. Інструменти, матеріали для в*язання.
а) Види спиць.
     Спиці бувають - сталеві, алюмінієві, латунні, дерев*яні, пластмасові, кістяні тощо.
                               Порівняльна характеристика спиць для в*язання

 матеріали, із якого виготовлені спиці

 Перевага

 Недоліки

 сталь

 не забруднюють пряжу; нитки легко ковзають; міцні

 важкі

 алюміній

 легкі

 забруднюють світлу пряжу; легко деформуються

 пластмаса

 легкі

 легко ламаються

Спиці мають різну форму: прямі довгі (до 40 см.) з одним робочим кінцем; прямі короткі (до 15 см) по 5 штук із двома робочими кінцями; кругові - з*єднані пластмасовою трубочкою.

     Спиці розрізняють за номерами(товщиною) від №1 до №10. Номер спиці - це її діаметр у мм.

     Спиці мають бути удвічі товщі за нитку.

б) Матеріали для в*язання.

    Пряжа: шерстяна, напівшерстяна (з акриловим волокном) і синтетична; бавовняна і шовкова.

3. Санітарно-гігієнічні вимоги.

 а) лікті потрібно опустити й злегка притиснути до тулуба;

б) клубок ниток повинен лежати ліворуч у коробці.

4. Правила безпечної роботи під час в*язання спицями.

а) зберігати спиці треба в спеціальній коробці в горизонтальному положенні;

б) не можна гратися спицями;

в) використовувати спиці тільки для в*язання;

г) передавати спиці тупими кінцями, тримаючи за гострі;

д) по закінченню роботи спиці скласти в коробку або увіткнути в клубок ниток.

III. Самостійна практична робота: набирання петель початкового ряду.

                                           Послідовність виконання



1. Узяти дві складені разом спиці в праву руку.

2. Вільний кінець нитки пропустити з боку долоні лівої руки між середнім і вказівним пальцями, накинути на вказівний і великий пальці й міцно стиснути долоню разом із ниткою, що йде від клубка.

3. Кінці спиць підвести під нитку між великим і вказівним пальцями, притиснути нитку вказівним пальцем правої руки й кінці спиць відвести вправо.

4. Підхопити спицями нитку біля великого пальця лівої руки.

5. Захопити спицями нитку, що лежить на вказівному пальці, зверху на себе й протягти через петлю на великому пальці.

6. Скинути петлю з великого пальця лівої руки, натягнути нитку великим пальцем. Отримати дві початкові петлі.

7. Повторюючи описані рухи, набирати по одній наступній петлі (повторити пп. 4-6).

8. Витягнути одну спицю.

9. Отримали початковий ряд петель для в*язання.

IV. Заключна частина

     Правильно підібрані спиці й нитки - перший крок до якісного виконання в*язаного виробу.

Необхідно пам*ятати, що зовнішній вигляд виробу багато в чому залежить від щільності в*язання. Вона має бути такою, щоб виріб був еластичним, не мав дірок, мав бажану форму.

Домашнє завдання: набрати 42 петлі початкового ряду. (Це, якщо ви будете в*язати зразок), а якщо на себе - то треба підрахувати кількість петель по об*єму ноги.


  Дата 15.01.2026

Тема 17. Маркування споживчих товарів. Призначення етикетки на товарах. (Синхронний режим).

Мета:

-навчальна:  ознайомити з маркуванням товарів, призначенням етикеток на товарах;   

-розвивальна: розвивати вміння читати попереджувальні знаки;

-виховна: виховувати спостережливість.


Вивчення нового матеріалу.

                                       Самостійна домашня практична робота.

                                    Дати письмово відповіді на питання.

1. Що таке маркування?

2. Як наносяться етикетки?

3. Що таке екологічні знаки, для чого вони, на які групи вони діляться?

4. Які ви знаєте стандарти якості й безпеки?

5. Які ви знаєте сторонні доміжки харчових продуктів?

6. Як нумерують харчові добавки?

7. Таблицю шкідливих харчових додатків виписати у зошит.

8. Для чого призначені попереджувальні знаки?

9. Що відносять до небезпечних товарів?

10. Що таке штрих-код?

11. Про що розповідає штрих-код?

12. Намалювати та вивчити знаки й символи, що застосовують на одязі щодо догляду за ними.

А також підготувати для наступних занять дві спиці і пряжу (можно продовжувати працювати тією же пряжею, що й в*язали квіти).


Дата 25.12.2025

Тема 16. Оцінювання результатів проєктної діяльності.

                            Оцінка якості готового виробу

Критерії оцінювання:

1. відповідність виробу розробленій композиції;

2. зовнішній вигляд;

3. якість в*язання;

4.  якість кінцевої обробки.

Домашнє завдання: чекаю фото  ваших в*язаниз виробів. Підготувати матеріал та інструменти для роботи у ІІ семестрі.


Дата: 18.12.2025

Тема 15. Розрахунок орієнтовної вартості матеріалів. Захист проєкту. Тематична атестація. (Синхронний режим).

 Домашня робота:  зв*язати всі  вироби (у вас повинно бути найменше чотири вироба), дотримуючись технологічних вимог.  Сфотографувати  та прислати для оцінювання.


Дата: 11.12.2025.

 Тема 14. Виготовлення виробу. Практична робота: плетіння виробу за прикладом з ютуба. 

Мета:

-навчальна:  навчитись виконувати вироби самостійно за описом (з ютуба); самостійно працювати з різними джерелами інформації;

-розвивальна: розвивати вміння робити опис, читати схеми;

-виховна: виховувати акуратність, шанобливе ставлення до своєї роботи.

                                       Самостійна практична робота.

1. Знайдіть в ютубі відіо .

2. Зробіть опис в зошиті послідовності вигоовлення .

3. Згідно опису починаємо самостійно в*язати (за вибором).

Приклад в*язання :   




https://youtu.be/lSU79PZSTM4

https://www.youtube.com/watch?v=-h7-DWK0obg

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=CDxWpOd5O7g






Патриотичне сердечко


Чекаю Ваші роботи! 


Дата 13.11.2025; 20.11.2025 (Асинхронно) - зв*язати середину ромашки і частину пелюсток. 27.11.2025; 04.12.1025;

 .2025;Тема 10-15. Виготовлення виробу. Практична робота: плетіння виробу за прикладом з ютуба. 

Мета:

-навчальна:  навчитись виконувати вироби самостійно за описом (з ютуба); самостійно працювати з різними джерелами інформації;

-розвивальна: розвивати вміння робити опис, читати схеми;

-виховна: виховувати акуратність, шанобливе ставлення до своєї роботи.

                                       Самостійна практична робота.

1. Знайдіть в ютубі відіо "в*язання квітів".

2. Зробіть опис в зошиті послідовності вигоовлення квітки.

3. Згідно опису починаємо самостійно в*язати (за вибором).

Приклад в*язання квітки:   

https://www.youtube.com/watch?v=n_d3DHKEaHM

https://www.youtube.com/watch?v=DSaHUUR3hE4





https://youtu.be/lSU79PZSTM4

https://www.youtube.com/watch?v=-h7-DWK0obg

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=CDxWpOd5O7g







Патриотичне сердечко



Чекаю Ваші роботи! 

Дата: 30.10.2023 

Тема 9. Практична робота: плетіння виробу за описом або схемою. (Синхронний режим)

Мета:

-навчальна:  навчитись виконувати вироби самостійно за описом (з ютуба); самостійно працювати з різними джерелами інформації;

-розвивальна: розвивати вміння робити опис, читати схеми;

-виховна: виховувати акуратність, шанобливе ставлення до своєї роботи.

                                       Самостійна практична робота.

1. Згідно опису починаємо самостійно в*язати IIІ ряд.

В кожну арочку  в*яжемо по 7 СН (в одну арку). Потім між рапортами в*яжемо СБН (стовбчик без накиду).

7 СН в слідуючу арку і так в*яжемо до кінця ряда. В кінці СБН в останній стовбчик, 1 ПП, выдрізати нитку на відстані 20 см залишая для зшивання, нитку витягнути, вузлик затянути.

Кінець нитки протягнути в голку і через наборной ряд прошиваємо. В кінці стягуємо, скручивая та викладая квіточку, прошить декілька разів та закріпити нитку (тема 7).

Домашня робота: списати конспект уроку та  опис в*язання об*ємної рози (тема уроку 7). Виконати (зв*язати ) третій ряд до кінця ряду, та зшити розу.  Дівчата! У деяких я ще не бачили перші вироби. Доробити перший виріб та сфотографовані ряди другого виробу (по етапно), підготувати гачок та пряжу. Бажаю успіхів!

Не забувайте, що ви отримуєте собі оцінки, які я обов*язково повинна поставити. Чекаю ваші роботи!

Висилати у вайбер.

Дата 23.10.2025

Тема 8. Виготовлення виробу. Практична робота: плетіння виробу за описом або схемою. 

Мета:

-навчальна:  навчитись виконувати вироби самостійно за описом (з ютуба); самостійно працювати з різними джерелами інформації;

-розвивальна: розвивати вміння робити опис, читати схеми;

-виховна: виховувати акуратність, шанобливе ставлення до своєї роботи.

                                       Самостійна практична робота.

1. Згідно опису починаємо  в*язати II ряд.

II ряд (будем в*язати в центрі стовбчиків арочки).

1. Робимо накид, 2 стовбчика з накидом(СН) в арочку, 2 ПП (повітряні петлі) і знову 2 СН у цю ж саму арочку.

2. Стовбчики пропускаємо, в слідуючу арку 2 СН, 2 ПП, 2 СН у цю ж саму арку. Так в*яжемо до кінця 2-го ряду.

     В кінці 1 ПП, повертаємо роботу. 

Домашнє завдання:

Весь опис перепишіть у зошит.  Зв*язати другий ряд квітки. 

ДІТИ, ЧОМУ НЕ ПРАЦЮЄТЕ, Я НЕ БАЧУ ВАШІ РОБОТИ. За кожен ряд окремо повинна ставити оцінку.



https://www.youtube.com/watch?v=VofaHmUnYBU

Чекаю Ваші роботи! Висилати у вайбер.

Дата 16.10.2025

Тема 7.   Квіти в*язані гачком.

Вибір виробу для виготовлення. План виконання проекту. Метод фокальних об*єктів. 

 (Синхронний режим).

Мета: дов*язати вироб та захистити проект; розвивати вміння порівнювати; виховувати акуратність, шанобливе ставлення до своєї роботи; навчитись виконувати вироби за описом.

                                     Пояснення нового матеріалу.

     Методи проектування: метод фокальних об*єктів (МФО) - це метод пошуку нових ідей шляхом приєднання до вихідного об*єкта властивостей або ознак випадкових об*єктів.

     Суть методу полягає в перенесенні ознак випадково обраних об*єктів на об*єкт, що вдосконалюється, який лежить ніби у фокусі перенесення й тому називається фокальним.

Тобто, оцінити нові ідеї й відібрати найбільш ефективні з погляду реалізації.

                               Самостійна практична робота за описом.

                                         Об*ємна роза, в*язана гачком.

I ряд

1. Набираємо 48 повітряних петель (ПП).

2. Накид і в*яжемо стовбчик з накидом (СН) в четверту петлю від гачка (пров*язуємо двічі по 2 нитки).

3. Пропускаємо 1 петлю ланцюжка, в*яжемо СН в слідуючу петлю, в*яжемо 1 ПП і знову СН в цю ж саму петлю.

4. Накид, одну петлю ланцюжка пропускаємо, СН, ПП і ще один СН в цю ж саму петлю.

5. Пункти 3, 4 повторюємо для  всіх петель ланцюжка.

В кінці ряда 1 ПП (це петля підйому, повертаємо роботу.

Домашня робота: списати конспект уроку та  опис в*язання об*ємної рози. Виконати (зв*язати ) перший ряд (з п*яти пунктів) до кінця ряду. Перевірка робот на наступному тижні. Принести перший виріб та початок другого, гачок та пряжу. Бажаю успіхів!

Висилати роботи у вайбер.


Дата 09.10.2025

Тема 6. Способи виконання плетеного полотна. Способи з*єднання деталей виробу між собою. Захист проекту.

Мета:

- навчальна: ознайомитись  зі способами виконання плетеного полотна; навчитись  з*єднувати  деталі, захищати свої проєкти.

- розвиваюча: розвивати кругозір та допитливість;

- виховна: виховувати старанність та охайність.

І. Організаційна частина.

Доброго дня всім та мирного неба!

 ІІ. Актуалізація опорних знань.

   Повторіть:

1.      Правила безпечної роботи з гачком.

2.     Санітарно-гігієнічні вимоги при в*язання гачком.

Пригадай...

  • Яку форму можуть мати вироби, вив’язані гачком?
  • Як називається елемент в'язання, який утворюється лише з повітряних петель?
  • Для чого в'яжуть петлі підйому?
  • Від чого залежить кількість петель підйому?
  • Як позначають елементи в’язання в текстовому описі?

ІІІ. Мотивація навчальної частини.

Освоювати нове рукоділля ніколи не пізно і ніколи не рано. І якщо ти вирішила це зробити, то ти людина творча та допитлива.

В’язання гачком не просто захопливе заняття, а й дуже корисне хобі. Оволодівши майстерністю в’язання гачком, ти зможеш буквально з ніг до голови одягнути себе і всю свою сім’ю, навіть чотириногих друзів. А починати, як відомо, потрібно з простого. Наприклад, із в’язання по колу. Це один із найпростіших і найдоступніших способів в’язання гачком для початківців. Що можна зв’язати таким способом?

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.     Пряме плетіння.

              Види стовпчиків

1.      Стовпчики з однією основою і різними вершинами (рогатка, віяло, гребінець, мушля).

 


2.      Стовпчики з однією основою і однією вершиною (буф, пухкий стовпчик, шишка, поп-корн).



3.      Стовпчики з різними основами і спільною вершиною.

   

2.     Плетіння по колу.

Виконання в'язаного полотна по колу та спіралі

В’язання по колу використовують для виготовлення головних уборів, колових шалей, серветок, скатертин. За принципом кола можна в'язати светри, блузони, сукні. Такі речі є суцільнов’язаними і виконуються, як правило, зверху від горловини.

Полотна, вив’язані по колу, можуть бути пласкими або у вигляді труби. Пласкі полотна бувають круглі, овальні, квадратні, прямокутні, багатокутні. Спільне в них те, що в’язання завжди починають від центра (центром може бути і лінія, і точка), а потім по спіралі або по колу нарощують безперервні ряди.

                                        

Вироби, вив'язані гачком по колу

Правило кола для півстовпчиків із накидом

Якщо ти в’яжеш півстовпчиками з накидом, то починай із 4 повітряних петель, перший коловий ряд в’яжи з 8 півстовпчиків із накидом, розділи коло на 8 клинів і додавай рівномірно по 8 півстовпчиків із накидом у кожному ряду.

                                                   


Додавання ПС по колу

• Спробуй зв’язати ряди по колу півстовпчиками з накидом.

Як в'язати вироби по спіралі

                            

               

Якщо під час в’язання по колу ти не зробиш петель підйому на наступний ряд, то отримаєш спіральне в’язання.

Головне - познач початок за допомогою маркера (шпильки чи контрастної нитки) та дотримуйся «правил кола».

В’язання по спіралі дуже зручно використовувати при обв’язуванні намистин.



3.     Як в'язати вироби по колу у вигляді труби

Якщо ти під час в’язання по колу не додаватимеш стовпчики з кожним рядом, то отримаєш саме трубу.

В’язання гачком трубою буває двох видів:

  • 1) по спіралі;

  • 2) по колу.

                                 Вироби, вив’язані трубою

В’язання трубою виконуй у такій послідовності:

1. Зв’яжи ланцюжок із повітряних петель, довжина якого дорівнює діаметру кола.

2. З’єднай першу й останню петлі в коло.

3. В’яжи по колу, починаючи з петель підйому.

4. Щоб не відбулося зміщення візерунка, зв’яжи один ряд із лицьового боку, замкни його в коло з’єднувальним стовпчиком, зроби петлі підйому, поверни в’язання на виворітний бік і продовж в’язання в іншому напрямку.

5. Якщо не робити петлі підйому та не повергати в’язання, то отримаєш в’язання трубою по спіралі.

4. Способи з*єднання деталей.

Існує декілька способів з*єднання деталей виробів. Самі прості: з*єднання за допомогою гачка та за допомогою великої голки. З*єднувати (зшивати) треба за дві нитки вироба.

V. Практична домашня робота.

З*єднати звязані вироби одним із способів, оздобити його . Наприклад: прикрасити можна бісером,  паєтками, мереживом, аплікацієй, тощо.




Роботи  надсилайте у вайбер.

Дата 02.10.2025

Тема 5. Схеми для плетіння гачком. Умовні позначення основних елементів плетіння гачком. Читання та складання схем. (Синхронний режим).

Мета:

-         навчальна: навчити читати схеми для плетіння гачком; навчитись виконувати основні елементи плетіння гачком;

-         розвиваюча: розвивати пам*ять, мислення;

-         виховна: виховувати акуратність, працелюбність.

       Хід заняття

І. Організаційна частина.

Доброго дня, любі діти! Цілий тиждень я чекала від вас роботи, але прислали не всі. Шановні батьки, проконтролюйте, будь ласка , виконані завдання своєї доньки!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

   Повторіть:

1.     Види гачків і як правильно підібрати його.

2.     Правила безпечної роботи з гачком.

3.     Санітарно-гігієнічні вимоги при в*язання гачком.

ІІІ. Мотивація навчальної частини.

В’язання, що застосовується при створенні м’яких іграшок, полотен, елементів одягу або інтер’єру, поділяється на види залежно від використовуваних інструментів і техніки. Найбільш популярним є в’язання допомогою спиць або гачка, також поширене застосування вилок і в’язальним машинки.

Візерунки і техніки цього ремесла записують спеціальними схемами, для полегшення розуміння яких в інструкції включають умовні позначення. Вивчивши цю термінологію, можна почати відтворювати прості в’язальні візерунки, створювати свої вироби і навіть освоїти складні схеми.

IVПояснення нового матеріалу

       Умовні позначення основних елементів плетіння гачком..

                    


Послідовність в'язання візерунка можна записувати словами або схематично за допомогою умовних позначень.

 У різних літературних джерелах ти зустрінеш різні умовні позначення. У таблиці наведені найпоширеніші умовні позначення, назви елементів в’язання та їх скорочення, що застосовуються під час в’язання гачком, подана кількість петель підйому для в'язання різних стовпчиків.

Використання схем значно полегшує в’язання виробів. Для того щоб уміти читати схеми в’язання гачком, необхідно знати основні правила. І хочемо тебе порадувати: це не просто, а дуже просто!

                                                 Види стовпчиків

1.    1.  Стовпчики з однією основою і різними вершинами (рогатка, віяло, гребінець, мушля).

 


2.   2.   Стовпчики з однією основою і однією вершиною (буф, пухкий стовпчик, шишка, поп-корн).

 


 

3.     3.  Стовпчики з різними основами і спільною вершиною.

                          Правила читання схем в'язання гачком

• Вивчи умовні позначення.

• Стартова точка знаходиться у правому нижньому кутку для найтиповіших візерунків, а для колових візерунків - у центрі.

• Читай схему, як книжку, тільки навпаки, тобто знизу - вгору. Ряди читай почергово: один раз справа наліво (непарні), а другий - зліва направо (парні).

• Починай кожен новий ряд із петель підйому, що замінюють перший стовпчик; їх кількість залежить від висоти стовпчиків ряду.

• У колових візерунках простіше, там читається - як в'яжеться - по спіралі, завжди справа наліво.

          До основних правил читання схем прямого полотна належать такі:

1. Схеми потрібно читати знизу вгору.

2. Усі непарні ряди — лицьові (1-й, 3-й, 5-й і т.д. ) — треба читати справа наліво, парні ряди — виворітні (2-й, 4-й, 6-й і т.д.) — зліва направо.

3. Починати читати схему в’язки з того краю, де розміщені петлі підйому, з яких починається кожен наступний ряд.

Наприклад, схему, зображену на малюнку, слід читати так: спочатку вив’язати ланцюжок із повітряних петель, потім зробити петлю підйому і над кожною петлею ланцюжка пров’язати півстовпчик. Так в’язати кожен ряд.

                           

 


         
    
     

• Цифри з краю (при в’язанні в прямому і зворотному напрямках) або всередині (при в’язанні по колу) схеми позначають порядковий номер ряду. Прочитавши схему ряду, ти зрозумієш, які петлі, стовпчики та елементи і в якій послідовності потрібно в’язати:

  • якщо стовпчик на схемі розташований над стовпчиком попереднього ряду, то ти вводиш гачок під обидві нитки вершини стовпчика попереднього ряду (якщо не зазначено інакше);
  • якщо стовпчик розташований над повітряними петлями, то потрібно вводити гачок під них, тобто навколо них (це за винятком першого ряду).

                                                        


    

 Група елементів із стовпчиків і петель, що повторюються по горизонталі та вертикалі, називається рапортом. На схемах він позначається квадратними дужками або стрілками. Петлі поза ділянкою, обмеженою стрілками, вив’язуй тільки на початку і в кінці ряду.


Будь-яка схема в дзеркальному відображенні підходить для лівші.

VЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ

1. Чому в’язання за схемами популярніше, ніж текстовий опис?

2. Що позначають цифри на кожному ряду будь-якої схеми?

3. Що таке рапорт візерунка?

4. Встанови порядок в’язання схеми.  Перемалюй та пронумеруй ряди і вкажи назви стовпчиків.

                      


  5.Познач ряди, петлі підйому та рапорт.

   6.  Зроби текстовий опис схеми серветки, в’язаної гачком.



VІ. Домашнє завдання.

1. Дайте письмові відповіді на запитання та завдання для повторення (знаходяться вище).

2. Продовжити в*язати свої вироби, чередуя: стовпчики без накиду, стовпчики з одним накидом та спробуйте пров*язати стовпчики з двома накидами. Висотою пров*яжіть стільки, щоб на наступний урок ми закінчили в*язати цей (свій) виріб. 

За цей урок ви отримаєте дві оцінки: за письмові відповіді та за практичну роботу.

Сфотографувати,  написати своє прізвище та надіслати у вайбер або групу.


Дата 25.09.2025

Тема 4. Стовпчик з накидом. Плетіння за описом.

Мета: навчитись виконувати основні елементи плетіння гачком.

І. Організаційна частина.

Доброго дня всім та мирного неба! 

ІІ. Вивчення нового матеріалу з практичним закріпленням.

Стовпчик з накидом використовують для в*язання щільного чи ажурного полотна та для створення оздоблень мережива. Відмінність стовпчика з накидом від стовпчика без накиду полягає в тому, що для його утворення петлі пров*язують тричі.

Накид – нитка, накинута на гачок перед пров*язуванням стовпчика.

Щоб полотно зберігало прямокутну форму і не зменшувалося під час в*язання, використовують петлі підйому, що утворюються за допомогою повітряних петель, які не входять в рахунок стовпчиків. Кількість петель  підйому залежить від висоти тих стовпчиків, якими виконується певний ряд, і які замінюють перший стовпчик ряду. Одна петля підйому виконується при в*язанні прямого полотна стовпчиками без накиду, три – стовпчиком з одним накидом і т.д.

 

                                  «Стовпчик з накидом»

1.      Зробіть петлю повороту  (в кінці ряда) – 3 повітряних петлі. Вони будуть першим стовпчиком з накидом. Введіть гачок у другу петлю нижнього ряду і протяніть робочу нитку через дві петлі на гачку.

2.     Рухом від себе зробити накид робочої нитки на гачок та ввести його в четверту петлю з кінця.

3.     На гачку утворилося три петлі. Захопити нитку та протягнути її тільки крізь третю та другу петлі разом.

4.     Знову захопити та протягнути нитку крізь дві петлі, що залишилися на гачку.

5.      Продовжити в*язати стовпчики над усіма наступними петлями ланцюжка.  При правильному в*язанні кожен стовпчик з накидом буде знаходитись над кожною петлею ланцюжка.

                      

Стовпчики з двома та трьома накидами в*яжуть так само, але на гачок робиться відповідно два та три накиди.

ІІІ. Самостійна домашня робота.

В*язане  полотно – самостійного значення не має. Основну роль виконує виріб, який  набуває художньої цінності. Тож пропоную вам вибрати вироби зв*язані гачком.  Це може бути футляр для телефона, окулярів для бабусі, сумка, гаманець, косметічка, елементи одягу тощо.

1.       Вибрати виріб, заміряти його ширину, та набрати таку кількість петель (по цьому розміру).

2.       Зв*язати спочатку 5-7 стовпчиків без накиду, а потім стовпчики з одним накидом (знову приблизно 5-7 рядів).

3.       Сфотографувати,  написати своє прізвище та надіслати  у вайбер або у групу.  (Роботи під псевдонімами не зараховую!)


Дата 18.09.2025

Тема 3. Основні елементи плетіння гачком, їх умовні позначення. Схеми для плетіння гачком. (Синхронний режим).

Мета:

-навчальна: навчити виконувати основні елементи плетіння гачком;

-розвиваюча: розвивати пам*ять, мислення;

- виховна: акуратність, працелюбність.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

Дівчата, доброго дня та мирного неба!  Я сподіваюсь, що вже всі підготували гачок та пряжу?! Знайшли в інтернеті, як починати в*язати повітряні петлі та зв*язали їх?!

ІІ. Вивчення нового матеріалу з практичним закріпленням.

Сьогодні ми повинні навчитись в*язати  «стовпчик без накиду»:

1.      Зв*яжіть ланцюжок із 30 повітряних петель.

2.      1-й ряд: зробіть петлю повороту – одну повітряну петлю (це і є петля повороту).

3.      2-й ряд: введіть гачок в другу петлю нижнього ряду (на гачку вже дві петлі), захватіть робочу нитку гачком та протяніть її через дві петлі на гачку, тепер у вас залишилась одна петля на гачку і так в*яжіть до кінця рядочка, вводячи гачок під обидві стінки петлі нижнього ряда (так не буде дірочок під час в*язання).  Але можна в*язати під задню стінку петлі , або під передню стінку – але тепер будуть  дірочки.

4.      3-й ряд: всі інші ряди вив*язують, як 2-й ряд , але не забувайте, що на початку нового ряда робить петлю підйома (повітряну петлю). Якщо не зробите петлю підйому, то виріб буде деформуватись і слідкуйте, щоб пров*язували всі 30 петель , а якщо не дов*яжете рядочки, то вони почнуть звужуватись (в*язка буде схожа на піраміду). Слідкуйте за роботою – рахуйте петлі!



https://www.youtube.com/watch?v=zRrI0g78L5U

ІІІ. Самостійна практична робота.

Домашнє завдання:

Виконати класну практичну роботу (зв*язати  7 рядів). 

Сфотографувати,  написати свої прізвища та надіслати у вайбер.  (Роботи під псевдонімами не зараховую!)

Бажаю успіхів та чекаю ваші роботи!

Шановні діти! Вітаю з початком нового навчального року! Сподіваюся на тісну сівпрацю, відповідальне ставлення до навчання та бажання навчитись працювати, здобувати освіту!

Дата: 04.09.2025 і 11.09.2025
Тема 1-2.  Плетіння гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Вироби плетені гачком. Матеріали та інструменти для плетіння. Прийоми роботи гачком.

Мета.

-навчальна: вивчити правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги під час плетіння; навчитись правильно вив*язувати основні елементи;

-розвивальна: розвивати мислення, пам*ять;

- виховна: виховувати зацікавленість до роботи.

І. Мотивація навчальної частини.

Дівчата! Ми в першому семестрі повинні навчитись в*язати гачком та вив*язати невеликі вироби, які можно застосувати для побуту. Для цього ви повинні придбати гачок та пряжу, а також завести зошити в клітинку для записування тем, основних понять, схем тощо.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

     В*язання гачком – вид рукоділля, відомий у всіх країнах. Кожне покоління відкриває для себе його красу. Зв*язані своїми руками сучасні моделі неповторні, більш доступні за ціною, ніж готові вироби. Можливість застосування різноманітних ниток та вишуканих моделей роблять в*язання гачком улюбленим заняттям багатьох людей.

     В*язання гачком – багатогранна техніка, бо гачком можна зв*язати різні вироби: светр, шапки, мереживо, прикрасити одяг тощо.

1.      Види гачків.

Гачки бувають різної товщини і виготовляють з різних матеріалів: із сталі, алюмінію, пластмаси, дерева, кістки.

Товщина гачка позначається номером, який відповідає діаметру гачка в мм. Чим більше цифра, тим товстіший гачок.

Номер гачка повинен відповідати товщині пряжі.

Можна в*язати туго або вільно (рихле в*язання).

2.      Нитки, пряжа які можна застосовувати для в*язання.

Бавовна (волокна бавовни називають насіннєве.)

Льон (луб*яне).

Вовняна (шерстяна ) пряжа.

Блискуча пряжа (виготовлена зі штучних та синтетичних волокон). Сировиною штучних волокон є відходи хвойних дерев та пуху бавовни. Сировиною синтетичних волокон є відходи нафти, газу, кам*яного вугілля.

Фасонна пряжа – це пряжа, виготовлена за особливою технікою з додаванням різних за кольором і якістю волокон, синтетичних, металевих ниток.

Фантазійна пряжа – це меланжева пряжа, виготовлена зі змішаних природних та синтетичних волокон з додаванням металевої нитки різної фактури.

3.      Правила безпечної роботи з гачком:

А) не можна носити гачок у поліетиленовому пакеті;

Б) під час в*язання не можна сидіти близько один біля одного;

В) забороняється направляти гострий кінець в бік однокласника;

Г) передавати гачок потрібно ручкою вперед, тримаючи його за гострий кінець;

Д) після закінчення роботи слід заховати гачок у спеціальну коробочку або ввіткнути у клубок ниток, щоб гострий кінець гачка був повнстю схований.

4. Санітарно-гігієнічні вимоги при в*язанні гачком:

А) сидіти треба прямо, прихилившись до спинки стула;

Б) під час роботи світло має падати на роботу з лівого боку або прямо;

В) лігті потрібно опустити і злегка притиснути до тулуба;

Г) гачок з в*язанням слід тримати на відстані 30-40 см від очей;

Д) клубок ниток повинен знаходитись з лівого боку в кульку або коробці.

ІІІ. Інструктаж та самостійна практична робота.

Купити пряжу не тоньше 2 мм та такого ж номера гачок. Номер гачка повинен відповідати товщині пряжі.

 (Якщо не має можливості купить пряжу, знайдіть старі речі, розпустіть їх та змотайте в клубок. Спитайте дозволу у батьків, що можна розпустити.) Цього мотка пряжі вам вистачить на весь рік.

            1.      Початкова петля.

2.      Повітряна петля.

3.      Ланцюжок із повітряних петель (зв*язати 30 петель).


https://www.youtube.com/watch?v=VhQFJfKyuIw

Сфотографувати,  підписати та надіслати у вайбер.

Бажаю успіхів та чекаю ваші роботи!





Комментариев нет:

Отправить комментарий