9 клас - технологія 2025-2026.

Людмила Тетервова запрошує вас на заплановану конференцію: Zoom.

Посилання на онлайн урок :

https://us05web.zoom.us/j/86822566555?pwd=27MxnQ5mgya3AYj664M06QG4W0hqcJ.1 Идентификатор конференции: 868 2256 6555 Код доступа: N7BtHa

Дата 28.11.2025

Тема 12. Прямокутне проеціювання. (Синхронно).

https://www.youtube.com/watch?v=rBJQ5m7v7Tw

Мета уроку: Навчальна –

                ознайомити із прямокутним проєціюванням,

                навчити будувати проєкції фігур на три взаємно перпендикулярні площини,

Розвивальна –

                розвивати творче мислення та просторову уяву, логічне мислення здобувачів освіти,

                розвивати пізнавальний інтерес до предметів професійної підготовки та уроків креслення,

                розвивати комунікабельність, уміння вирішувати поставлені завдання.

Виховна –

                виховувати усвідомлення важливості якості роботи при виконанні креслення,

                виховувати креативність, акуратність, наполегливість,

                виховувати риси сучасного фахівця, підвищувати інтерес та виховувати любов до обраної професії.

Тип уроку :  урок засвоєння нових знань, навичок і умінь Метод проведення:

                Пояснювально-ілюстрований (пояснення, розповідь з елементами бесіди, робота з опорними конспектами)

                Досліджувальний  (практична робота та виконання креслення).

                Тестові завдання, мозковий штурм, фронтальне опитування.

Міжпредметні зв’язки : 

                Геометрія

                Уроки технологій

                Спецтехнологія 

                Читання креслень

Матеріально-технічне забезпечення уроку:

     •                Опорний конспект, тестові завдання.

                Креслярські інструменти, креслярський папір, підручники . 

ХІД УРОКУ:

I.          Організаційний момент.

Привітання, перевірка присутності на уроці, організація робочого місця, оголошення теми і мети уроку.

Коротко назвати основні вимоги щодо роботи на уроці, види робіт, які будуть запропоновані учням, обладнання для результативного виконання завдання, нагадати здобувачам освіти інструктаж з БЖД при роботі з креслярськими інструментами (всіма креслярськими приладдями, якими користуються учні під час уроку – не гратися, використовувати їх лише за призначенням та вказівками викладача, інструменти з гострими кінцями (циркуль, олівець) тримати в закритих футлярах). 

II.          Актуалізація знань.

Перевірка знань за попередніми темами. На уроці застосовані дидактично-ігрові методи перевірки знань, в яких освітня, розвиваюча й виховна функція діють у тісному взаємозв’язку. 

2.1. Визначте найменування кожної лінії та вкажіть її призначення.

 

Рис. 1. Визначення типів ліній

 

Найменування лінії

№ з/п

Призначення лінії

Суцільна товста (основна)

6

 

призначена для показу видимих контурів

 

 

предметів

 

Суцільна тонка

4

 

використовується для проведення виносних і

 

 

розмірних ліній

 

Суцільна хвиляста

2

 

Лінії обриву і розмежування вигляду та

 

 

розрізу

 

Штрихпунктирна

1

 

призначена для показу осьових і центрових

 

 

ліній

 

Штрихпунктирна з двома точками

3

показує лінії згину на розгортках

Штрихова

5

 

застосовується для показу на зображеннях

 

 

невидимих контурів предметів

 

 2.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон» (викладач задає  питання на які вони мають швидко відповісти в уявний мікрофон):

1.     Що таке проєкція? 
2.     Що називається проєціюванням? 
3.      Які ви знаєте методи проєціювання?
4.    Чим відрізняються між собою центральне і паралельне проєціювання? 
5.  У чому полягає різниця між косокутним і прямокутним проєціюванням?
6.     Яким із способів проєціювання одержують прямокутні проєкції?

III.     Мотивація навчальної діяльності.

Що нам необхідно знати для того щоб виготовити виріб, деталь?

Очікувана відповідь: знати його розміри, форму, призначення, матеріал..

Підсумовуються відповіді учнів і приходимо до висновку, що одним із пунктів є креслення. Отже, як бачимо, креслення є важливою складовою при виготовленні виробів.

Сьогодні ми продовжуємо вивчати розділ «Креслення в системі прямокутних проєкцій». І тема сьогоднішнього уроку: «Прямокутне проєціювання».

IV.     Засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок

Проєціювання на одну площину проєкцій. Проєціюванням на одну площину проєкцій одержують проєкції плоских предметів. Щоб одержати проєкцію предмета, через усі його вершини проводять уявні промені у напрямку площини проєкцій до зустрічі з нею (рис. 4). Ці промені називають проєціюючими. Проводять проєціюючі промені паралельно між собою і під прямим кутом до площини проєкцій. З’єднавши між собою лініями уявні точки перетину проєціюючих променів з площиною проєкцій, одержують проєкцію предмета.


 Рис. 4. Проєкція плоского предмета

Вертикальну площину проєкцій (V), яка розташована перед глядачем, називають фронтальною. Щоб побудувати проєкцію предмета, проведемо через вершини і точки отворів предмета проєційні промені, які перпендикулярні площині V.

Вправа 1. Уважно подивіться на наочне зображеннями предметів та знайдіть їх проєкції.

 


Рис. 5. Завдання до вправи 1.

Очікувана відповідь: 

 

Вправа 2. Проаналізуйте геометричну форму деталі на фронтальній проєкції та знайдіть цю деталь серед наочних зображень.

 

Рис. 6. Завдання до вправи 2.

Очікувана відповідь: 

Отже, одна проєкція не завжди однозначно визначає форму зображуваного

предмета.

 

Проєціювання на дві площини проєкцій. Щоб одержати уявлення про форму об’ємного предмета, проєціювання виконують на дві площини проєкцій: горизонтальну Н і вертикальну V (рис. 7). Вертикальну площину проєкцій називають фронтальною. Площини проєкцій у просторі розміщені під прямим кутом одна до одної. Лінію перетину цих площин (її позначають х) називають віссю проєкцій.


Рис. 7. Проєціювання деталі на дві площини проєкцій: горизонтальну Н і вертикальну V

 

Проєкція предмета на горизонтальну площину проєкцій називається горизонтальною проєкцією. Проєкція предмета на фронтальну (вертикальну) площину проєкцій називається фронтальною проєкцією.

Виконуючи      креслення, горизонтальну     проєкцію    предмета    завжди розміщують під фронтальною — у проєкційному зв'язку. Це правило порушувати забороняється.

Межі площин і лінію їх перетину на кресленні предмета не показують.

Вправа 3. За наочними зображеннями предметів знайдіть відповідні їм проєкції (рис. 8)

Рис. 8. Завдання до вправи 3.

Очікувана відповідь: 

 

Вправа 4. Визначте, яка з проєкцій предмета (рис. 9) є горизонтальною, а яка фронтальною. Як вони повинні бути розміщені на кресленні одна відносно одної? 


 Рис. 9. Завдання до вправи 4.

Очікувана відповідь: фронтальна – ?, горизонтальна – ?. Розміщуються ............

 

Вправа 5. Знайдіть на рис. 10 дві проєкції, що відповідають зображеному предмету.


Рис. 10. Завдання до вправи 5.

Очікувана відповідь: фронтальна – ?, горизонтальна – ?.

Вправа 6. За зображенням проєкції (рис.11) знайдіть предмет якому вона відповідає

 

Рис. 11. Завдання до вправи 6.

Очікувана відповідь: До даних проєкцій підходить ..... деталь.

Отже, дві проєкції предмета — горизонтальна і фронтальна — досить повно

та однозначно визначають на кресленнях форму багатьох предметів, але не всіх.

 

Проєціювання на три площини проєкцій. Щоб побудувати креслення, за яким можна уявити єдиний образ зображуваного предмета, користуються трьома площинами проєкцій (рис. 12). У цьому випадку до двох відомих вам площин проєкцій додається ще одна — її називають профільною. Утворену на профільній площині проєкцію називають профільною проєкцією. Профільна площина проєкцій перпендикулярна одночасно до горизонтальної і фронтальної площин проєкцій.

Три взаємно перпендикулярні площини проєкцій утворюють тригранний кут (рис. 13). Попарний перетин площин проєкцій утворюють три лінії, що виходять із спільної точки О. Ці лінії називаються осями проєкцій: х, у і z.


Рис. 12. Проєціювання предмета на три площини проєкцій


 

Рис. 13. Утворення тригранного кута

 

Предмет, який проєціюють, вміщують у простір тригранного кута (рис. 12) і послідовно розглядають з трьох боків: спереду, зверху і зліва. За допомогою умовних проєціюючих променів утворюють проєкції на кожній площині проєкцій.

На кресленні всі три проєкції розміщують у проєкційному зв'язку, тобто горизонтальну проєкцію H– під фронтальною V, а профільну W – праворуч від неї. 

Осі проєкцій і проєціюючі промені на кресленні не показують (рис. 14).


Рис. 14. Проєціювання деталі на три площини проєкцій з нанесенням розмірів

 

Вправа 7. За наочним зображенням предметів (рис. 15) знайдіть їх

прямокутні проєкції.



Рис. 15. Завдання до вправи 7. Очікувана відповідь: 

 

А зараз закріпимо новий матеріал практичною діяльністю.

 

Вправа 8. За наочним зображенням деталі (рис. 16) в масштабі М1:1 необхідно в робочий зошит накреслити і розмістити правильно три прямокутні проєкції з нанесення всіх необхідних розмірів.

Обов’язково нагадати здобувачам освітнього процесу про інструктаж з БЖД при роботі з креслярськими інструментами, а саме: всіма креслярськими приладдями, якими користуються здобувачі освіти під час уроку – не гратися, використовувати їх лише за призначенням та вказівками викладача, інструменти з гострими кінцями (циркуль, олівець) тримати в закритих футлярах)


 

Рис. 16. Завдання до вправи 8.

Очікуваний результат практичної діяльності:


Рис. 17. Правильне розміщення трьох прямокутних проєкцій до вправи 8.

 

Отже, сьогодні на уроці ми розглядали тему «Прямокутне проєціювання».

Дайте відповідь на наступні тестові питання:

1.     Як називається вид проєкціювання, коли проєкційні промені паралельні між собою?

 А) Прямокутне; Б) Похиле;

 В) Рівностороннє.

2.     Які площини розміщені на одній висоті?

А)Фронтальне профільне; Б) Профільна і горизонтальна; В) Горизонтальна і фронтальна 

3.    


  Як називається площина виділена знаком питання?

 А) Фронтальна; Б) Профільна; В) Горизонтальна.

 

4.     При проєціюванні, на кресленні невидимий контур деталі зображується:

А) Штриховою лінією; Б) Пунктирною лінією

В) Суцільною тонкою.

5.     Літерою «V» позначається площина:

А) Фронтальна; Б) Профільна; В) Горизонтальна.

6.     Проєкція, що розміщена з низу від фронтальної проєкції називається:

 А) Фронтальна; Б) Профільна; В) Горизонтальна

                            7.    Інструмент, яким виконують всі написи на кресленням. …..

            8.     Літерою «S» на кресленні плоскої деталі позначається ……..

                   Символ «   » означає …….

             9.       Всі написи на кресленнях виконують креслярським ………..

            10.   Що таке проєкція? 

            11.  Які ви знаєте методи проєціювання? 

            12.  У чому полягає різниця між косокутним і прямокутним    проєціюванням? 

V.   Підведення підсумків

Обговорення практичної діяльності під час уроку.

VI.   Інструктаж домашнього завдання

       1.  Виконати графічну роботу. 

2.    Дати відповіді на питання тесту.

1.                За наочним зображенням деталі (рис. 17) в масштабі М1:1 необхідно розмістити правильно три прямокутні проєкції з нанесення всіх необхідних розмірів в робочий зошит.  


Рис. 17. Завдання додому.



 Дата: 21.11.2025

Креслення в системі прямокутних проекцій.

Тема 11 (4). Методи проекціювання.





















Домашнє завдання: завдання для вправи рис.58 стор.44:побудуйте проекцію плоского предмета, нанесіть розміри, товщину позначте умовно (S 5).

















Дата: 14.11.2025

Тема 10. Зображення плоских фігур. Геометричні побудови на кресленнях.(Синхронний режим)

                                                     Пояснення







Багато предметів мають незначну товщину (висоту), яка у багато разів менша за їх довжину і ширину. Такі предмети називають плоскими — це різні пластини, прокладки, підкладки, кутники тощо. Найчастіше їх виготовляють з листових матеріалів: картону, жерсті, фанери та інших.

Креслення плоского предмета  містить одне зображення, яке являє собою фронтальну проекцію. Воно дає повне уявлення про форму зображеного предмета та його частин. Товщину плоского предмета на кресленні вказують умовним позначенням. Для цього застосовують літеру s, котру пишуть перед числовим значенням товщини. Умовне позначення наносять на поличку лінії-виноски .


Зображення предмета на кресленні вибирають такими, щоб якнайповніше використовувалось поле креслення. Вам відомо, що перевагу слід віддавати зображенням предметів у натуральну величину. Але при цьому зображення може бути занадто малим і на полі креслення залишиться багато вільного місця. Занадто велике зображення не залишить місця для нанесення розмірів та інших позначень на кресленні. Тому великі предмети зображують зменшеними, а малі — збільшеними.

Треба пам’ятати, що в якому б масштабі не виконувалося зображення, розміри на кресленні наносять дійсні.

Вказують масштаб креслення у призначеній для цього графі основного напису (див. рис. 2). На полі креслення масштаби записують так: М 2:1; М 1:5; М 1:10 і т.д. В основному написі перед позначенням масштабу літеру М не пишуть.

                          Закріплення матеріалу

ЗАПИТАННЯ

  • 1. Які предмети слід вважати плоскими?
  • 2. Як на кресленнях позначають товщину плоских предметів?
  • 3. Як відрізнити зображення плоского симетричного предмета від несиметричного?
  • 4. Якою лінією проводять на кресленнях осі симетрії?

          5. Як побудувати правильний вписаний у коло многокутник?

  • 6. Для чого застосовують масштаби при виконанні креслень?
  • 7. Що означає виконати креслення в масштабі М 1:1? М 1:2? М 5:1?
  • 8. Чи залежать числові значення розмірних чисел на кресленні від його масштабу?
  • 9. Як знайти положення центра поля креслення?
  • 10. Що таке габаритний прямокутник? Як його розміщують на полі креслення?
  • Практична робота: накреслити плоске зображення за вказаними розмірами, нанести розміри, оформити креслення (рамку та основний надпис).


Дата: 31.10.2025

Тема 9. Поділ відрізка на рівні частини та кола.

                                                           Пояснення








Практична робота: поділити коло на 3, 4, 5, 6, 8 частин.


Дата: 24.10.2025

Тема 8: Аналіз графічного складу зображень на кресленні. Геометричні

побудови: поділ відрізка, кола і кута на рівні частини.

(Синхронний режим).

Мета: Ознайомлення учнів із аналізом графічною складу зображень на

кресленні. Формування навичок геометричних побудов:

поділ відрізка, кола і кута на рівні частини.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I.            Актуалізація опорних знань:

·         Які геометричні тіла ви знаєте?

·         Як називають процес уявного розчленування предмета на

геометричні тіла, що утворюють його поверхню?

·         Для чого потрібен аналіз геометричної форми предмета?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Щоб визначити форму предмета, його уявно розчленовують

на геометричні тіла, які його утворюють. А щоб накреслити цей

предмет, треба зробити ряд графічних побудов, наприклад:

·         провести паралельні прямі;

·         провести перпендикулярні прямі;

·         провести концентричні кола;

·         виконати спряження;

·         відкласти відповідний кут;

·         поділити відрізок, кут, коло на рівні частини.

Розчленування процесу виконання креслення на окремі графічні

операції називається аналізом графічного складу зображення.

-  Для чого потрібен аналіз графічного складу зображень?

(Відповідь: визначення графічних операцій, з яких складається

побудова креслення, полегшує його виконання.)

       2. Геометричні побудови на кресленні.

     Повторити раніше засвоєнні знання з геометрії.

·      Проведення паралельних прямих.

·      Побудова взаємно перпендикулярних відрізків, прямих.

·      Побудова кутів.

·      Поділ відрізка на дві рівні частини і на довільну кількість

рівних частин.

·                 Поділ кутів на рівні частини.

            4. Прочитати параграф 2.1; 2.3; 2.4

1) Поділ прямого кута на три рівні частини за допомогою циркуля.

2) Поділ кута на дві рівні частини за допомогою циркуля.

3) Поділ відрізка прямої на дві рівні частини.

4) Поділ відрізка прямої на довільну кількість рівних частин.

ІІІ. Закріплення вивченого на уроці.

Дайте письмово відповіді на питання: (питання не переписувати, виконувати у зошиті).

       1. Як називається розчленування процесу побудови контуру

     зображення на окремі геометричні побудови?

а) аналіз графічного складу зображення;

6) аналіз технічного складу зображення;

в) аналіз зображення;

г) аналіз креслення;

д) синтез геометричного складу зображення.

2. Які кути можна побудувати за допомогою косинця і

    лінійки?

а) прямі;

б) гострі;

н) тупі;

г) 30 о, 45 о, 90 о, 120 о, 60 о;

д) 15 о, 30 о, 45 о, 60 о, 75 о, 120 о, 135 о, 150 о.

3. За допомогою якого креслярського інструмента можна

         побудувати будь-який кут на креслені?

а) косинця з кутами 30о, 60 о, 90 о;

6) косинця з кутами 45 о, 45 о, 90 о;

в) транспортира;

г) циркуля;

д) лінійки;

       4. Чому дорівнює розхил циркуля при діленні кола на три

           рівні частини?

а) діаметру кола;

б) радіусу кола;

в) 3;

г) діаметру кола, поділеному на 3;

д) радіусу кола, поділеному на З;

     5. Які кути можна графічно поділити на три рівні частини?

а) гострі;

6) тупі;

в) прямі;

г) гострі й прямі;

д) прямі й тупі.

    6. Чому дорівнює розхил циркуля при діленні кола на шість

         рівних частин?

а) діаметру кола;

б) радіусу кола;

в) 6;

г) Діаметру кола, поділеному на 6;

д) Радіусу кола, поділеному на 6.

     7. Побудуйте вписаний у коло діаметром 50 мм

         рівносторонній трикутник, вершина якого лежить на

         горизонтальній центровій лінії праворуч від центра кола.

ІV. Домашнє завдання.

Вивчити §2.1; 2.2, 2,3, виконати завдання на сторінці 15, рис. 14 (зліва).

(Накреслити рамку, основний напис, рис. 14; основний напис підписати креслярським шрифтов (олівцем).

Виконані завдання надіслати у вайбер (особисто).


Дата: 10.10.2025

Тема 6. Загальні вимоги до оформлення креслень. (Синхронний режим).

            
1. Лінії креслення.   

Для виконання креслень застосовують лінії різної товщини та стилю. Кожна лінія має своє призначення. Вони затверджені стандартом. Всіх ліній є 9, але використовувати переважно будемо 6 з них.

1.      Крім вище перерахованих ліній будемо використовувати суцільну хвилясту для позначення ліній обриву.


2. Правила оформлення креслень: формати, рамка та основний напис.

Щоб креслення  були зручними в зберіганні та користуванні, їх виготовляють певного розміру. Розмір аркуша називають форматом. Для виконання шкільних креслень будемо використовувати 2 з 5 форматів. Формат А4 та А3   

       Розміри форматів в таблиці.

 

 А0       841х1189

 А1       594х841

 А2       420х594

 А3       297х420

 А4       210х297    

3.      Креслення мають відповідне оформлення у вигляді рамки та основного напису. В основний напис записують відомості про виріб та виконавця роботи.

4.    

Основний напис та його заповнення


7.   Перевір себе 

Як визначити розмір формату А3, знаючи ромір формату А4 - 210х297 мм? Навіщо оформлюють креслення?

 

8.  Практичне домашнє завдання 

На форматі А4 накреслити рамку та основний напис (основний напис не заповнювати - підписати збоку олівцем), посередині аркуша накреслити лінії та фігури згідно варіанту.

Варіанти завдань




Дата: 03.10.2025

Тема 5. З'єднання деталей виробу.

                                Хід заняття

1.     Правила безпечної роботи з голкою та ножицями.

2.     Виготовлення віночка.

3.     З'єднання голови брошки-мотанки з основою.                                                                                     https://www.youtube.com/watch?v=U2kchdinszE – лялька-мотанка (брошка - оберіг) – (частина 2).

Домашнє завдання: з'єднати основні деталі.


Дата: 26.09.2025

Тема 4. Виготовлення деталей виробу в етнічному стилі.

                                 Хід заняття

1.     Повторити правила безпечної роботи з голкою та ножицями.

2.     Заповнювати (вишивати) тло свого малюнка.

https://www.youtube.com/watch?v=3r6GE277nio

3.     Послідовність виготовлення брошки - оберіг:

https://www.youtube.com/watch?v=WcmHQKcmKhg – виготовлення обличчя (плетіння сакрального хреста),  голови брошки – мотанки (частина 1);

https://www.youtube.com/watch?v=U2kchdinszE – лялька-мотанка (брошка - оберіг) – (частина 2).

Домашнє завдання: зробити голову та сплести сакральний хрест.

 

Дата: 19.09.2025

Тема 3. Добір матеріалів та інструментів. Підготовка шаблонів для виготовлення виробу.

                                            Хід заняття

1.                   Підібрати матеріал, інструменти.

2.                   Підготувати шаблон і перенести малюнок на тканину.

3.                   Повторити правила безпечної роботи з голкою та ножицями.

4.                  Вишити  малюнок по контуру.

        Діти, я вас чекаю о 13.00 у ПК.

Дата: 12.09.2025

Тема 2. Банк ідей. Аналіз моделей-аналогів. Створення клаузури виробу. (Асинхронний режим).

                                             Хід заняття

1.     Намалювати малюнок для виконання брошки. (На вибір).

2.     Створення клаузури виробу.

3.     https://www.youtube.com/watch?v=3r6GE277nio

4.     Подивитись відео «технологія виготовлення виробів із бісеру.»

5.     Знайти моделі-аналоги.

    Шановні діти! Вітаю з початком нового навчального року! Сподіваюся на тісну сівпрацю, відповідальне ставлення до навчання та бажання навчитись працювати, здобувати освіту! 

Дата: 05.09.2025

Тема 1. Первинний інструктаж БЖД. Планування роботи з виконання проєкту.

Мета: ознайомити з вступним та первинним інструктажами, а також інструктажем №15 (Ковід). Спланувати роботу з виконання проєкту.

1. Вступний інструктаж №1.

2. Первинний інструктаж №2.

3. Інструктаж №15 (Ковід).

4. План роботи з виконання проєкту.

Комментариев нет:

Отправить комментарий