5 клас - праця 2024-2025 н.р.

                                              Дистанційне навчання.

5 - А: Людмила Тетервова запрошує вас на заплановану конференцію: Zoom. Тема: Zoom meeting invitation - Zoom Meeting Людмила Тетервова Час: це постійна конференція Початок о 10.55  Війти Zoom Конференція https://us05web.zoom.us/j/82446635851?pwd=ILZU6yqwef095iv9pb8bOwp2HbZQLy.1 Ідентификатор конференції: 824 4663 5851 Код доступа: KSN7N8

5 - Б: Людмила Тетервова запрошує вас на заплановану конференцію: Zoom. Тема: Zoom meeting invitation - Zoom Meeting Людмила Тетервова Час: це постійна конференція Початок о 12.55  Війти Zoom Конференція https://us05web.zoom.us/j/82363900636?pwd=tb1rb1ifLoE9UsrUmdRvN4403jIfTc.1 Ідентифікатор конференції: 823 6390 0636 Код доступа: mHaJZ6

Дата 13.09.2024

Тема 2. Технологічний процес. Види конструкційних матеріалів. Технологія виконання аплікації з волокнистих матеріалів. Способи розмічання. (Синхронний режим)

Мета: ознайомитись з видами конструкційних матеріалів для виготовлення аплікації; навчитись розрізняти матеріали, необхідні для роботи, а також розпізнавати тканини, нитки, пряжу; характеризувати технологію аплікації, виконувати різні способи розмічання деталей аплікації.

                                              Хід уроку

І. Організаційна частина.

Всім доброго ранку! Сьогодні ми повинні ознайомитись з видами конструкційних матеріалів для виготовлення аплікації; навчитись розрізняти матеріали, необхідні для роботи, а також розпізнавати тканини, нитки, пряжу; характеризувати технологію аплікації, виконувати різні способи розмічання деталей аплікації.

ІІ. Актуалізація мотивації навчання.

1.      Давайте пригадаємо: з яких матеріалів виготовляють автомобіль, черевики, сорочки, годинник, килими?

2.      Де виготовляють ці корисні речі?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

     Багато речей, якими користується людина в житті, виготовляється на спеціальних підприємствах – фабриках, заводах, у цехах, на сільскогосподарських фермах, як вручну, так і за допомогою відповідного обладнання. Спільна робота людей і машин, що спрямована на перетворення матеріалів та виготовлення продукції, називається виробничим процесом. Виробничий процес складається з окремих етапів:

1.      Технологічний процес – зміна форми і розмірів швейної заготовки, складання окремих деталей у виріб, послідовність виконання операцій під час виготовлення виробу тощо.

2.       Підготовка сировини чи матеріалів.

3.       Формування окремих даталей.

4.      Обробка деталей.

5.       З*єднання деталей.

6.       Оздоблення виробу.

Слово «аплікація» означає створення зображень або малюнків з різних елементів, заздалегіть вирізаних за шаблонами, що закріплюються на матеріалі-основі. Малюнки наносяться на певний фон, вирізаються і прикріплюються до основи шляхом пришивання, приклеювання, прибивання цвяхами тощо.

У техніці аплікації можна виготовити безліч виробів. Так це можуть бути: панно (прикраса на стіни), скатертина, покривало, штори, постільна білизна, різні предмети домашнього  вжитку (газетниці, сумочки для дрібничок, прихватки, грілки для чайників, піжами тощо), а також прикрасити одяг для себе та дорослих.

       Види конструкційних матеріалів для виготовлення аплікацій

Виготовляючи одяг, меблі, іграшки, машини, посуд й іншу продукцію на підприємствах використовують різні конструкційні матеріали. Такими матеріалами є – метал, тканина, скло, деревина, пластмаса, гума, папір, пряжа, шкіра тощо.

     Для виготовлення аплікацій також використовують різноманітні конструкційні матеріали. Це може бути папір та пластилін, з якими ви працювали у молодших класах, тканина, клаптики шкіри, замші та хутра, пряжа та нитки, шнури, тасьма, гудзики, природні матеріали (сухе листя та квіти, зерно та крупи, пух тополі та пір*я, вата, насіння, лушпиння з яєць, пісок, солома), а також неткані матеріали – повсть. За основу (фон) беруть полотно, мішковину, картон, фанеру, ДВП й ін. Крім цього необхідно мати клей, пензлики, олівці, наперсток, шпильки, голки та нитки – для кріплення елементів аплікації до основи, ножиці – для вирізання деталей, лінійку, сантиметрову стрічку, міліметровий папір, кальку і копіювальний папір – для перенесення елементів аплікації з ескізу на тканину.

     Технологічний процес виготовлення аплікації полягає в тому, що спочатку відбувається підготовка матеріалів до обробки. А саме: тканину перевіряють на наявність дефектів, визначають лицьовий та виворітний боки; всі клаптики необхідно випрати, а після висушування тканину обережно прасують. Можна також проклеїти матеріал флізеліном (щоб вони стали більш цупкими і не обсипались) (але я в цьому не наполягаю). Після цього приступають до формування окремих деталей – тобто за допомогою шаблонів розмічають їх та тканині і вирізають.

Вирізані деталі з*єднують з основою за допомогою клею, ниток (пришивають).

Для надання аплікації завершеного, естетичного , виразного та сучасного вигляду її оздоблюють. Для цього використовують вишивку, бісер, стрази, мереживо, тасьму, стрічки, шнури тощо.

Для того, щоб отримати певну деталь необхідно розмітити її на тканині. Існує декілька способів розмічання деталей: розмічання за шаблоном, через копіювальний папір, способом перенесення.

     Розкладаючи тканину на столі, її ретельно розправляють. Далі беруть шаблони, прикладають їх до тканини, враховуючи напрямок малюнка і обводять простим олівцем або кравецькою крейдою (контурна лінія має бути тонкою). Шаблони розташовують на тканині економно, щоб було якомога менше відходів. Слід стежити щоб на деталі не потрапили дефекти. В першу чергу розташовують великі деталі, а потім дрібні.

     Під час вирізування деталей слід обережно поводитись із ножицями. Пальцями лівої руки притримують тканину і розміщують їх на безпечній відстані від леза ножиць. Гострий кінець ножиць розміщують під тканиною. Вирізування деталей виробу з ткнини називається розкроюванням. Вирізані деталі називають кроєм. Розріз тканини по контуру деталі називають зрізом.

IVСамостійна практична робота.

1.      Записати у зошит число, тему та виділені основні поняття, вивчити та розуміти їх.

2.      Підготувати малюнок (великий, на А4) (його можна взяти з інтернету та роздрукувати, можна використовувати малюнки для дитячих розмальовок). Цей малюнок не повинен мати дуже дрібних елементів).

3.      Відповідно до ескізу підібрати матеріали за кольором та фактурою.

4.      Скласти все в окрему папку або файл, підготувати також всі інструменти.

Сфотографувати,  підписати (не на виробі) та надіслати на мою електронну адресу: tetervovalyudmila@gmail.com

Приклад   для аплікації:            

Бажаю успіхів та чекаю ваші роботи!

Дата: 06.09.24

Тема 1. Поняття про технологію. Правила внутрішнього розпорядку. (Синхронний режим)

Мета: навчити характеризувати «технологію» як перетворювальну діяльність, ознайомити із правилами внутрішнього розпорядку та безпечної праці.

Мотиваційна частина.

Діти! Пригадайте:

1.       Де виготовляють корисні речі?

2.       Що необхідно мати для виготовлення  корисних речей?

3.       Де розміщують інструменти, заготовки інше обладнання під час виготовлення виробів?

4.       Які правила внутрішнього розпорядку ви знаєте?

Усвідомлення нового матеріалу.

Термін «праця» означає корисну роботу людини під час трудової діяльності.

Технологія  - це наука, що вивчає процеси перетворення різних матеріалів у предмети споживання, корисні речі, як на виробництві так і в побуті.

Існують різні види технологій. Прикладами технологічних процесів в побуті є приготування їжі, пошиття одягу, виготовлення і ремонт меблів у домашніх умовах, наклеювання шпалер тощо. Технологічні процеси рзноманітні – видобування корисних копалин (нафта, газ, вугілля), виготовлення одягу, взуття, меблів, будівництво, вирощування  рослин, розведення тврин тощо.

     Кожен технологічний процес складається з наступних елементів:

Предмета праці – це те на що спрямована праця (тканина, нитки, деревина, метал, цегла), засобів праці – те, за допомогою чого здійснюється праця (голки, швейні машини, верстати, ножівки, трактори), продукт праці – це готова продукція (сукні, автомобілі, білизна, будинки, літаки).

Правила внутрішнього розпорядку.

1.       Перед початком заняття надіти робочий одяг (халат або фартух).

2.       Підготувати робоче місце до роботи.

3.       Не відволікатися від робити.

4.       Додержуватись порядку та чистоти на робочому місці.

5.       Обережно і дбайливо поводитись з інструментами й матеріалами, використовувати їх лише за призначенням.

6.       Економно використовувати матеріали.

7.       Роботу виконувати за допомогою справного інструменту та обладнання.

8.       Робоче місце тримати у чистоті і порядку.

9.       Після закінчення роботи прибрати робоче місце.

Повідомлення  домашнього завдання.

На 1 семестр вам потрібно придбати: картон А4 (2-3 листа, будь якого кольору), клей «дракон» (інший клей не клеє тканину, а якщо купуєте інший, то вибирайте щоб він був без різкого запаху, маленьку тару), декілька кольорів  серветок (що ми витираємо пил) або фетра; ножиці, палочка (зубочистка, щоб набирати клей), 2-3 листа білої бумаги А4, малюнок (наприклад – клоуна) на весь лист бумаги А4 (малюнок можно намалювати, або знайти в інтернеті та роздрукувати) і обов*язково зошит в клітинку, де дівчата повинні записувати число, тему та основні поняття (писать ми будемо більше на початку семестру).

Ми будемо виготовляти поетапно аплікацію.

Сфотографувати,  підписати (не на виробі) та надіслати на мою електронну адресу: tetervovalyudmila@gmail.com

Бажаю успіхів та чекаю ваші роботи!

Комментариев нет:

Отправить комментарий